PZL Mielec dostarczy armii Chile sześć helikopterów Black Hawk

Zakłady PZL Mielec dostarczą sześć helikopterów Black Hawk siłom zbrojnym Chile. Helikoptery będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne. Dostawy produkowanych w Mielcu śmigłowców rozpoczną się w 2018 r.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, zbudowane w Polsce platformy Black Hawk „zapewnią Chile wysoce niezawodny i bezpieczny helikopter wielozadaniowy, który można szybko przekonfigurować pod kątem wielorakich misji”.

„Nasz udział w globalnym sukcesie legendarnego helikoptera Black Hawk wspiera strategię polskiego rządu pod hasłem +Wyprodukowano w Polsce+ i przynosi realne korzyści polskiemu przemysłowi lotniczemu i obronnemu, a także całej gospodarce narodowej” – zaznaczył Zakręcki.

Sześć helikopterów S-70i Black Hawk, które trafią do Chile, będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne, w tym transport żołnierzy, misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz wsparcie w wypadku klęsk żywiołowych.

Jak napisano w komunikacie, „trwają kontakty z polskim rządem na temat ewentualnego dostarczenia uzbrojonej wersji bojowych helikopterów wsparcia Black Hawk dla Polskich Sił Specjalnych”.

„Zespół PZL Mielec ma nadzieję, że wybór przez Polskę maszyn Black Hawk podziała jako katalizator dla dodatkowych zamówień z sąsiednich krajów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej” – można przeczytać w komunikacie.

Do tej pory w Mielcu wyprodukowano 39 helikopterów, które znalazły nabywców m.in. z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Azji.

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec produkują m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk. Firma należy do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który zatrudnia ok. 126 tys. pracowników na całym świecie. PZL Mielec jest największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi.

PAP/RIRM

drukuj