Prezydent Andrzej Duda: Jan Karski był wielkim żołnierzem Rzeczpospolitej

Jan Karski był wielkim żołnierzem Rzeczpospolitej, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność Polski, a także o ludzką godność – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w środę w Warszawie przekazał akt nominacji legendarnego kuriera na stopień generała brygady.

Decyzję o mianowaniu zmarłego w  2000 roku Jana Karskiego na generała brygady, prezydent przekazał na ręce jego bratanicy, Wiesławy Kozielewskiej-Trzaska.

Podczas uroczystości obecni byli m. in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Dzisiejsze wydarzenie to akt historycznej sprawiedliwości – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pan generał Jan Karski był nie tylko wielkim Polakiem, nie tylko wielkim człowiekiem, jest nie tylko Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Był nie tylko niezłomny w dążeniu do prawdy, do uczciwości, a przede wszystkim do tego, aby na świecie szanowane były prawa każdego człowieka, jego godność, jego życie, a więc był również wielkim humanistą. Był także, a może przede wszystkim – z punktu widzenia dzisiejszej uroczystości – człowiekiem niezłomnej, wielkiej odwagi jako żołnierz, jako żołnierz Rzeczypospolitej – podkreślał prezydent RP.

Jan Karski jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego dwukrotnie wszedł do Getta Warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy.

Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta.

Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

RIRM/PAP/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl