By Nieznany - Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga Pamiątkowa 1918-1928, Kraków-Warszawa 1928, s. 111, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4306011

100 lat temu wojska polskie i ukraińskie wyzwoliły Kijów z rąk bolszewików

Mija 100 lat od wyzwolenia Kijowa przez Wojsko Polskie, wspierane przez sprzymierzone oddziały armii ukraińskiej. Z tej okazji w Łańcucie odbywa się ceremonia, w trakcie której szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek złoży hołd uczestnikom wyprawy kijowskiej.

Na cmentarzu w Łańcucie znajdują się groby internowanych ukraińskich żołnierzy, którzy zmarli na przełomie lat 1919/20 w czasie epidemii.

Rzecznik IPN Adam Lewandowski zwrócił uwagę, że wyzwolenie Kijowa to jedno z największych zwycięstw w wojnie z Rosją bolszewicką. Wskazuje, że było to ważne wydarzenie dla odrodzonej Polski.

– To było bardzo ważne z punktu psychologicznego dla społeczeństwa polskiego, które – jak wiem – po 123 latach odzyskało niepodległość. Poza tym Kijów oczywiście kojarzył się z wielką I Rzeczpospolitą Polską, z czasami jeszcze wcześniejszymi, ze średniowieczem i Bolesławem Chrobrym, więc to też pobudzało i motywowało Polaków i Wojsko Polskie do dalszej walki w obronie niepodległości wcześniej odzyskanej i wypieraniu wojsk bolszewickich – podkreślił Adam Lewandowski.

Wyprawa kijowska była następstwem sojuszu między Polską a Ukrainą, znanym jako sojusz Piłsudski-Petlura. Jego celem była wspólna walka z bolszewicką Rosją. Żołnierze ukraińscy do końca wojny polsko-bolszewickiej walczyli w obronie Polski.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl