R. Terlecki o rekomendowanym na szefa IPN: Bardzo prawy i ideowy

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, ocenił, że decyzja kolegium Instytutu o rekomendacji dr. Jarosława Szarka na stanowisko prezesa IPN jest dobra.

Wczoraj kolegium zarekomendowało historyka jednomyślnie, uznając, że przedstawił on najlepszą wizję Instytutu. O stanowisko ubiegało się jeszcze trzech innych kandydatów:  dr Marek Chrzanowski, dr hab. Zbigniew Romek i dr Paweł Ukielski.

Nowego prezesa na pięcioletnią kadencję ma powołać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów.

Ryszard Terlecki, były dyrektor krakowskiego IPN, podkreśla, że wybór dr. Jarosława Szarka to dobra decyzja.

– Po pierwsze, Jarosław Szarek był bliskim współpracownikiem Janusza Kurtyki. Można mieć nadzieję, może nawet bliską pewności, że IPN wróci na szlak, który mu wytyczał Janusz Kurtyka, i to dla mnie jest rozstrzygające. A po drugie, jest jeszcze kwestia jego pewnej „nieprzemakalności” ideowej. Jest to człowiek bardzo prawy i bardzo ideowy, bardzo oddany sprawie polskiej tożsamości, historii i tradycji. Myślę, że IPN pod jego kierunkiem będzie funkcjonować bardzo dobrze – komentuje Ryszard Terlecki.

Dr Jarosław Szarek jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, m.in. kolportował i drukował podziemną prasę. Od 2000 roku pracuje w krakowskim oddziale IPN, gdzie zajmuje się edukacją. Jest autorem wielu publikacji i książek poświęconych najnowszej historii Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl