Posiedzenie RDS z udziałem prezydenta Dudy i premier Szydło

Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło wezmą dziś udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Jednym z tematów spotkania będzie kwestia finansowania służby zdrowia.

Od początku października trwa protest głodowy rezydentów. Młodzi lekarze domagają się podwyżek i wzrostu nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Rząd chce podnieść finansowanie do 6 proc. PKB w 2025 r.

Ministerstwo Zdrowia powołało także specjalny zespół ds. systemowych rozwiązań finansowych na opiekę zdrowotną. W pracach zespołu nie biorą udziału protestujący lekarze oraz związkowcy.

Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”, podkreśla, że właściwym miejscem do rozwiązywania takich problemów jest Rada Dialogu Społecznego.

Mówiłem Panu ministrowi na specjalnym posiedzeniu prezydium, że nie wejdziemy w skład zespołu Pana ministra, bo od tego problemu jest Rada Dialogu Społecznego. Na to spotkanie zaprosiliśmy także lekarzy rezydentów, żeby wspólnie się zastanowić, jak wyjść z tego problemu. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie odpowie nam, co może przynieść pierwsze spotkanie – bo będzie pierwsza relacja podzespołu ds. ochrony zdrowia w RDS – i jakie pozytywne rozwiązania dla pracowników, a przede wszystkim dla ochrony zdrowiamówi Piotr Duda.

Posiedzenie Rady odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego obejmie strona rządowa.

Podczas posiedzenia ma zostać zaprezentowany prezydencki projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

RIRM

drukuj