fot. PAP/Leszek Szymański

30-lecie Giełdy Papierów Wartościowych

Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej – wskazał prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej sesji z okazji 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych. Na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 9.00 od uderzenia w dzwon przez prezydenta Andrzeja Dudę, który otworzył sesję giełdową.

Prezydent zadeklarował, że obecność na sesji z okazji 30-lecia GPW to dla niego duże przeżycie. Przypomniał, że historia rynków kapitałowych w Polsce jest o wiele dłuższa niż ostatnie 30 lat, sięga bowiem Giełdy Warszawskiej założonej w 1817 r.

Giełda była dla mnie, jako młodego człowieka wychowanego za żelazną kurtyną, synonimem wolnego świata, była synonimem wolnej gospodarki, była Ameryką – stwierdził Andrzej Duda. Pozycja i dorobek naszej giełdy jest dziś powodem do dumy – powiedział prezydent.

– Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej, z której bardzo się cieszę i nie tylko jej władze, ale my wszyscy jesteśmy dumni w tym pięknym gmachu. Tamten czas sprzed 30 lat to okres, jak ja to mówię, pewnego chichotu historii, bo giełda istniała na swoim początku w budynku, w którym miały swoje siedzibę centralne władze partii komunistycznej. To był absolutnie widomy znak przemian, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób przez prawie 50 lat wyśmiewali się z giełdy – mówił Andrzej Duda.

W programie konferencji z okazji 30-lecia GPW przewidziano pięć paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. rozwoju rynku emitentów i inwestorów, nowych trendów na GPW, oszczędzania oraz prywatyzacji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj