fot. PAP/Piotr Polak

Pomnik Polaków ratujących Żydów w Ciepielowie

W Ciepielowie, w województwie mazowieckim, odsłonięto pomnik upamiętniający Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęto ceremonię odsłonięcia pomnika poświęconego Polakom ratującym Żydów w Ciepielowie. Monument poświęcony jest rodzinom Kowalskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. To łącznie 30 osób, w tym 19 dzieci, które zostały zamordowane przez Niemców 6 grudnia 1942 roku za ukrywanie Żydów.

W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, który zwrócił uwagę na dramatyczne wybory, przed którymi stawali mieszkańcy okupowanej Polski. Niemiecka zemsta za pomoc Żydom dotyczyła nie tylko ich samych, ale też najbliższych.

„Spotykali tutejszych mieszkańców też przestraszonych, bo przecież było wiadomo, że za pomoc Żydom grozi kara śmierci i to nie była łatwa decyzja” – podkreślił Andrzej Duda.

Pomnik, zaprojektowany przez Marka Dryniaka, przedstawia postacie kobiet i dzieci wznoszące się ku górze w płomieniach. Na monumencie wyryto napis: „Polakom Ratującym Żydów” oraz cytat z Ewangelii św. Jana: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

„Niech ludzie przychodząc tutaj i patrząc na matkę w płomieniach niosącą swoje dziecko, mają świadomość tego, że nigdy więcej nie wolno do niczego takiego dopuścić, by człowiek musiał oddawać życie swoje i swojej rodziny dla ratowania drugiego człowieka i by człowiek ginął z ręki przepełnionych nienawiścią szaleńców” – mówił prezydent RP.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, zaznaczył, że II wojna światowa to wciąż zbrodnia, za którą nie zapłacono. Podkreślił, że pomnik w Ciepielowie to symbol protestu wobec fałszowania historii.

„Protestu przeciwko hochsztaplerom historycznym, politykom i szefom instytucji, którzy nie chcą dać nam poznać prawdy o nas samych. Manipulują wiedzę historyczną, usuwają bohaterów z muzeów i zmieniają podstawy programowe tak, abyśmy nie słyszeli o tym, kim w istocie jako naród polski jesteśmy” – akcentował Karol Nawrocki, prezes IPN.

Idea budowy pomnika sięga 1992 roku, jednak projekt zrealizowano dopiero teraz, dzięki współpracy IPN i samorządu Ciepielowa. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał rodzinom Kowalskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów pośmiertnie Krzyże Orderu Odrodzenia Polski.

TV Trwam News

drukuj