fot. https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/logo-jsw-sa-i-grupy-jsw

Niepewna przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Redukcja wynagrodzeń, ograniczanie inwestycji i możliwość utraty dostępu do bogatego złoża węgla koksującego. To najbliższa przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przeciw pogarszającej się sytuacji JSW protestują związkowcy, górnicy i posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Jastrzębska Spółka Węglowa znalazła się w poważnych kłopotach. Za 2024 rok jej strata wyniosła 7 mld 200 milionów złotych, mimo że jeszcze w 2022 roku, korzystając z wysokich cen węgla koksowego i koksu, Grupa wypracowała rekordowy zysk na poziomie 7,6 mld złotych. Zysk – choć mniejszy – był także w 2023 roku i wyniósł prawie miliard.

Zarząd Spółki wprowadza oszczędności, co krytykują związkowcy.

– Dochodzą do nas wszelkie informacje o zwolnieniach, o obniżaniu wynagrodzenia. Nie ma jasnego przekazu ze strony zarządu do pracowników – mówił Kacper Kawala, górnik KWK Zofiówka.

Zarząd Spółki redukuje zakupy, poprawia efektywność wydobycia, redukuje inwestycje o ponad miliard 250 milionów złotych. Górnicy obawiają się zwolnień i zmniejszenia wynagrodzeń. Pracownicy zapowiadają protesty.

Mogą się one nie spodobać obecnej władzy – wskazał poseł Grzegorz Gaża z PiS.

– Uważajcie górnicy, bo w 2015 roku niestety strzelali w tym miejscu do was. Teraz próbuje obwinić się was, że to wasze za wysokie płace powodują taką sytuację w Spółce – powiedział.

Jastrzębska Spółka Węglowa to największy producent węgla koksującego – kluczowego surowca w produkcji stali – w Europie. Koncesją na wydobycie zainteresowani są Niemcy, co potwierdziła minister klimatu, Paulina Hennig-Kloska.

– Słyszę ze strony różnych podmiotów, że zamierzają się ubiegać o to ponownie – zaakcentowała minister.

Już jeden przetarg na koncesję został unieważniony. O możliwość wydobywania węgla koksującego intensywnie zabiega jedna z firm niemieckich.

– Komuś w rządzie bardzo zależy, aby złoże dębińskie trafiło w niemieckie ręce. My na to, szanowni państwo, się nie godzimy. To złoże musi być zagospodarowane przez JSW – podsumował Janusz Kowalski, poseł PiS.

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 32 tysiące pracowników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl