fot. PAP/EPA

Ukraina kontynuuje ewakuację mieszkańców po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Kijów kontynuuje ewakuację mieszkańców po tym, jak Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Do NATO trafiła lista pilnych potrzeb humanitarnych Ukrainy.

W czwartek wieczorem na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wybuchy słychać było w obwodzie czerkaskim.

Są dwa trafienia – w obiekt przemysłowy i myjnię samochodową. W tym drugim miejscu doszło do pożaru. Według wstępnych ustaleń ucierpiało osiem osób – powiedział Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego.

Dwie z ośmiu osób w stanie ciężkim przebywają w szpitalu. Trwa ewakuacja ludności cywilnej z Chersonia i pobliskich miejscowości po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. Z zalanych miejscowości ewakuowano ponad dwa tysiące osób.

Mieszkam na trzecim piętrze, woda zalewa parter. W nocy z latarką patrzyliśmy, czy woda się podnosi. Dziś rano woda sięgała mi do kolan, bałam się, że podniesie się jeszcze bardziej i nie będę mogła w ogóle wyjechać. Dlatego zdecydowałam się na ewakuację – relacjonowała mieszkanka jednej z zalanych miejscowości.

Niemal 70 proc. zalanego terytorium znajduje się na okupowanym przez Rosję lewym brzegu rzeki Dniepr. Rosjanie nie przeprowadzają ewakuacji. Ostrzeliwują Chersoń.

Martwię się o tych wszystkich ludzi, którzy tam zostali i siedzą na dachach i których nie można uratować, bo są na okupowanym terytorium. Ci ludzie po prostu siedzą i czekają na śmierć – powiedział mieszkaniec Chersonia.

Ukraina przekazała NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych. W najbliższym czasie Kijów ma otrzymać pomoc. Szef MSWiA, Mariusz Kamiński,  poinformował, że Polska przekaże sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej. Tymczasem „Washington Post” poinformował w czwartek o rozpoczęciu planowanej od miesięcy ukraińskiej kontrofensywy. Powołał się na ukraińskich żołnierzy. Oficjalnie Kijów nie potwierdził doniesień. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi o ciężkich walkach w obwodzie donieckim.

Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi wojskami, z dowódcami, ze wszystkimi zaangażowanymi w najbardziej zaciekłe walki. Obwód doniecki czekają bardzo ciężkie walki – zapowiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Pentagon ma dziś ogłosić kolejny pakiet wojskowy dla Ukrainy. Joe Biden deklaruje, że Kijów nie będzie pozostawiony sam sobie.

Wierzę, że będziemy mieć fundusze niezbędne do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne – zaznaczył prezydent USA.

Pakiet wojskowy o wartości ponad 2 miliardów dolarów ma obejmować sprzęt do obrony powietrznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl