fot. PAP/Piotr Nowak

Weto Polski do konkluzji Rady Unii Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w piątek, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Unii Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych w zakresie, w jakim nie uwzględniło ono oczekiwań strony polskiej – oświadczył szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

„Dzisiaj minister Sebastian Kaleta w Brukseli na moje polecenie zgłosił weto do konkluzji Rady Unii Europejskiej, dotyczącej Karty Praw Podstawowych w zakresie, w jakim nie uwzględniło ono oczekiwań strony polskiej (…). Jako minister sprawiedliwości jestem uprawniony do podejmowania decyzji w zakresie obszaru, którego dotyczyła procedowana w dniu dzisiejszym konkluzja” – mówił Prokurator Generalny.

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości wskazał, że konkluzja ta „z jednej strony forsuje przywileje i szczególne uprawnienia środowisk osób LGBT, z drugiej strony nie uwzględnia postulatów Polski, które miały na celu zabezpieczenie praw osób wierzących, w tym chrześcijan w UE i wyeksponowanie aktów nienawiści, agresji, które wobec tych środowisk są coraz częściej w UE kierowane”.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że dokument proponowany przez szwedzką prezydencję jest jednostronny i odrzuca postulaty, które miałyby na celu ochronę innych grup narażonych na agresję.

„W tym – podkreślam – osoby wierzące, ale są też osoby niepełnosprawne, inne środowiska, które zasługują w większym stopniu na ochronę i podkreślenie działań ze strony UE (…); aby osoby należące do tych grup mogły czuć się w pełni bezpieczne w ramach funkcjonowania w UE” – mówił Prokurator Generalny.

PAP

drukuj