fot. PAP/EPA

Szef NATO odpowiedział na krytykę E. Macrona; zwrócił uwagę na silną potrzebę jedności Europy i USA

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odpowiedział na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Sojuszu. Zapewnił o dobrej współpracy pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi.

Wypowiedź francuskiego prezydenta na temat NATO, w której przekonywał o rzekomej „śmierci klinicznej mózgu” Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi a Europą, a także w której to ostrzegał kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc USA w zakresie obronności, wywołała wiele kontrowersji.

Do tych słów odniósł się także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zapewnił, że współpraca pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi układa się bardzo dobrze.

– Jeśli popatrzymy na to, co NATO uczyniło w ciągu ostatnich lat, zobaczymy bardzo zwinny, silny i elastyczny sojusz. Wdrożyliśmy największe wzmocnienie naszej zbiorowej obrony od dziesięcioleci. USA nie opuszczają Europy, USA wracają do Europy. Europejscy sojusznicy więcej inwestują. Modernizujemy sojusz z całkowicie nową strukturą dowodzenia, zajmując się zagrożeniami hybrydowymi i cybernetycznymi. I robimy więcej razem – w Ameryce Północnej i Europie – niż robiliśmy od dziesięcioleci – zapewniał Jens Stoltenberg.

Szef NATO zwrócił uwagę na silną potrzebę jedności – zarówno europejskiej, jak i transatlantyckiej. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu planuje spotkać się w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem, by podczas rozmowy zrozumieć przesłanie jego wypowiedzi.

TV Trwam News

drukuj