PAP/EPA

Turcja popiera akcesję Szwecji do NATO

Szwecja coraz bliżej NATO. Zgodę na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do Sojuszu  wyraził prezydent Turcji.

Prezydent Turcji, premier Szwecji, a także sekretarz generalny NATO – w poniedziałek w Wilnie wszyscy najpierw zasiedli do rozmów przy jednym stole. Potem z ust Jensa Stoltenberga padły długo wyczekiwane słowa.

– Prezydent Erdogan zgodził się poddać protokół akcesyjny Szwecji pod głosowanie w parlamencie jak najszybciej i ściśle współpracować z parlamentem, aby zapewnić ratyfikację – powiedział Jens Stoltenberg.

Szwecja wniosek akcesyjny do NATO złożyła razem z Finlandią rok temu. Dziś Finlandia jest już w szeregach paktu. Dołączyła w kwietniu. Sojusznikom w NATO udało się przełamać opór Ankary.

– Po raz pierwszy jesteśmy pełnoprawnymi członkami uczestniczącymi w spotkaniu NATO – podkreślił prezydent Finlandii.

Na przystąpienie Szwecji do NATO zgody natomiast do tej pory, obok Węgier, nie wyrażała Turcja. Budapeszt zapewniał, że zrobi to, gdy swój sprzeciw wycofa Ankara. Ta blokując Szwecji akcesję, wskazywała, że powinna ona robić więcej, aby rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami. Po poniedziałkowej rozmowie premier kraju przekonywał, że Sztokholm uzyskał zielone światło, ale przy tym nie zaciągnął na siebie żadnych nowych zobowiązań.

Robimy tym samym bardzo duży krok w kierunku formalnej ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO. To był dobry dzień dla Szwecji – wskazał premier Szwecji, Ulf Kistersson.

Z takiego biegu spraw zadowolenia nie kryje prezydent Andrzej Duda.

– Obecność zarówno Finlandii, która już jest częścią NATO, jak i Szwecji, która, jak głęboko wierzę, w najbliższym czasie stanie się częścią NATO, z całą pewnością ogromnie wzmacnia sojusz NATO, zwłaszcza w tej naszej części Europy, w Europie Środkowej, tutaj od północy – podkreślił prezydent RP.

Podobnie uważa również m.in. Estonia i Norwegia.

– Bardzo cieszymy się z przystąpienia Szwecji do NATO. To wiele znaczy dla całego bezpieczeństwa naszego regionu, ale także znacznie wzmacnia NATO – mówiła premier Estonii, Kaja Kallas.

– NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem, jest to organizacja bezpieczeństwa zbiorowego, która zostanie wzmocniona przez członkostwo Szwecji – wskazał premier Norwegii, Jonas Gahr Støre.

To historyczny moment wskazał prezydent USA, Joe Biden.

– Dodanie Finlandii i Szwecji do NATO ma znaczenie – powiedział prezydent USA.

Decyzja Turcji głośnym echem odbiła się na Kremlu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że jeśli Szwecja stanie się częścią NATO, Rosja podejmie działania odwetowe.

– Zapewniam, że wszystkie uzasadnione interesy bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej będą chronione, a my wiemy, jakie środki podjąć i praktycznie zastosować – wskazał Siergiej Ławrow.

Dziś NATO, mimo wszystkich swoich słabości, okazuje się być czynnikiem stabilizującym sytuację europejską. To swego rodzaju tarcza, która zapewnia państwom Paktu bezpieczeństwo wobec rosyjskiej agresji – wskazał prof. Krzysztof Kubiak.

– Stonowani Skandynawowie, przyłączając się do NATO, potwierdzili to pośrednio w sposób bardzo, bardzo silny – zaznaczył prof. Krzysztof Kubiak.

Jeśli Szwecja dołączy do NATO, to będzie 32. członkiem Sojuszu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl