fot. PAP/EPA

Finlandia i Szwecja oficjalnie zaproszone do NATO                                                                        

Szwecja i Finlandia już oficjalnie zostały zaproszone do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Proces akcesyjny przeniesie się teraz do parlamentów poszczególnych krajów.

Według amerykańskiej administracji prezydent USA Joe Biden miał odegrać zakulisową rolę w negocjacjach toczących się wokół rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję. Swój sprzeciw wobec tych państw wycofała Turcja, za co amerykański prezydent dziękował tureckiemu przywódcy.

– Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy – podkreślił prezydent USA Joe Biden.

W sprawie Finlandii i Szwecji NATO już oficjalnie zgodziło się na podpisanie protokołów akcesyjnych.

– To jeden z historycznych dni, których mamy mnóstwo tej wiosny – mówił prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

– Wszystkie 30 parlamentów wciąż musi ratyfikować umowę, a to zajmie trochę czasu i my o tym wiemy – zaznaczyła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Władimir Putin w reakcji na rozszerzenie Sojuszu miesza groźby z zapewnieniami, że Finlandia i Szwecja mogły czuć się bezpiecznie.

– Teraz, jeśli zostaną rozmieszczone wojska i infrastruktura NATO, będziemy zmuszeni odpowiedzieć i stworzyć te same zagrożenia dla terytoriów, z których powstają zagrożenia dla nas – powiedział Władimir Putin.

NATO przedstawia rozszerzenie Sojuszu jako porażkę Władimira Putina.

– Władimirowi Putinowi nie udało się zamknąć drzwi NATO. Drzwi NATO pozostają otwarte i pokazuje to również, że szanujemy suwerenne prawo do wyboru własnej drogi – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Porzucenie neutralności przez Finlandię i Szwecję to reakcja na działania Władimira Putina na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl