Prezydent Duda: Polskę i Finlandię łączą wspólne więzi i interesy

Polska i Finlandia związane są wieloma więziami i interesami – powiedział we wtorek w Helsinkach prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, tematami jego rozmów z prezydentem Finlandii były m.in. bezpieczeństwo, konflikt ukraiński i polityka wobec Rosji.

W swoim oświadczeniu po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto Andrzej Duda podkreślił, że Polska i Finlandia są związane „wieloma więziami i wieloma interesami, które mamy tak naprawdę wspólne”.

Należymy do wspólnoty Morza Bałtyckiego, należymy do wspólnoty Unii Europejskiej, należymy też do wspólnoty budowy bezpieczeństwa w przestrzeni czegoś, co nazywamy wolnymi państwami Zachodu” – wyliczył Andrzej Duda.

Wyraził w tym kontekście radość, że Finlandia wzięła udział jako gość w warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 r. Podziękował też fińskiemu prezydentowi za budowę w Helsinkach centrum walki z zagrożeniami hybrydowymi, „w którym partycypuje NATO, a wśród państw NATO aktywna (jest) także i Polska”.

Cieszę się, że z tego punktu widzenia mamy z panem prezydentem zbliżoną ocenę tego bezpieczeństwa militarnego w naszej części świata” – dodał prezydent Polski, wskazując, że bliskość ta dotyczy m.in. diagnozy potencjalnych zagrożeń militarnych i tego, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom.

Jak mówił Andrzej Duda, wśród tematów wtorkowych rozmów prezydentów Polski i Finlandii znalazły się także skutki „wielkiej relokacji wojsk rosyjskich” związanej z niedawnymi manewrami Zapad-17 na Białorusi, sytuacja na Ukrainie i perspektywy zaprowadzenia pokoju na ziemiach dzisiaj zajętych przez Rosję oraz na okupowanym Krymie.

Rozmawialiśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją. Tutaj, w tym zakresie, też mogę powiedzieć, że nasze spojrzenie na to, nasze stanowiska, są bardzo zbliżone” – podkreślił polski prezydent.

Jak ocenił, wielkim zadaniem „wobec wszystkich pojawiających się zagrożeń” jest budowa „wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl