prezydent.pl

Prezydent rozmawiał z przedstawicielami branż zamkniętych z powodu lockdownu

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z przedstawicielami branż, które najbardziej cierpią na ograniczeniach w gospodarce. Przekonywał, że działania władzy idą w stronę jak najszybszego umożliwienia przedsiębiorcom normalnego funkcjonowania. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił harmonogram, które branże jako pierwsze będą mogły liczyć na luzowanie obostrzeń.

Rząd poluzował obostrzenia dla 11 województw. Uczniowie klas 1-3 uczą się w trybie hybrydowym. Otwarte zostały też salony fryzjerskie i kosmetyczne. Przedsiębiorcy liczą, że w kolejnych tygodniach ten proces przyspieszy. Dziś swoje stanowisko mieli szansę przedstawić w Pałacu Prezydenckim, gdzie spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Dzisiaj moim wielkim dążeniem jest to, żeby jak najszybciej umożliwić Państwu funkcjonowanie, ale z drugiej strony doskonale rozumiem, że musimy to zrobić w sposób bardzo mądry – odpowiedział przedsiębiorcom prezydent.

Zwracał uwagę, że liczba zakażeń spada. Wciąż jednak jest obawa, że to nie koniec pandemii. Andrzej Duda podkreślał, że proces otwierania gospodarki musi przebiegać powoli, ale czas go rozpocząć. Jutro podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego swoją ofertę ma przedstawić wicepremier Jarosław Gowin.

– Uważam, że od 4 maja w całości otwarty powinien zostać sektor handlu detalicznego – to po pierwsze. Po drugie, chciałbym zaproponować, żeby od 4 maja obiekty gastronomiczne mogły przyjmować gości w zewnętrznych ogródkach – oznajmił wicepremier.

Propozycja Jarosława Gowina przewiduje też, że od 4 maja hotele mogłyby przyjmować gości, ale nie więcej niż 50 proc. obłożenia obiektu. Z zastrzeżeniem zachowania reżimu sanitarnego wicepremier sugeruje otwarcie klubów fitness. Na tempo otwierania gospodarki wpływ będzie miało także tempo szczepień. Producenci opóźniają dostawy, przez co później uruchomione zostaną szczepienia w zakładach pracy.

– Liczymy, że jak najszybciej – a na sto procent w maju – ruszymy ze szczepieniami w zakładach pracy. Jest kilka milionów osób, które mogą być  w ten sposób zaszczepione – mówił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

4 maja ruszy rejestracja dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli umożliwić pracownikom szczepienie w zakładach pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl