fot. PAP/Leszek Szymański

P. Ryan po spotkaniu z prezydentem RP: stoimy ramię w ramię z polskimi sojusznikami

Przyjechaliśmy podziękować rządowi polskiemu; chcielibyśmy upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi i że podzielamy obawy Polski dotyczące agresji rosyjskiej – powiedział dziś po spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan.

Ryan wygłosił po tym spotkaniu oświadczenie w Pałacu Prezydenckim. Podkreślił, że reprezentuje Kongres Stanów Zjednoczonych jako szef delegacji łączącej obie partie reprezentowane w kongresie.

„Mamy kilka powodów naszej wizyty: pierwszym z nich jest wyrażenie wdzięczności Polsce za to, że jest liderem wśród państw członkowskich NATO, że wspiera nas w ramach naszych działań w NATO. Także chcemy wyrazić nasze wsparcie dla Polski” – powiedział Ryan.

Amerykański polityk dziękował też Polsce „za to, że wydaje 2 proc. PKB na obronność”. Jak podkreślił, „to wsparcie ze strony polskiej jest kluczowe”.

„Przyjechaliśmy podziękować rządowi polskiemu, a także pokazać nasze wsparcie dla NATO. Chciałem też powiedzieć, że podzielamy obawy Polski związane z agresją Rosji, chcielibyśmy w tym duchu upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi” – zaznaczył przewodniczący Izby Reprezentantów USA.

Ryan dodał, że „chciałby jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy silnymi sojusznikami”. Dziękował też Polsce za to, że jest gospodarzem dla wojsk amerykańskich.

„Mamy strategiczne partnerstwo, mamy ogromną przyjaźń pomiędzy naszymi krajami, podzielamy też wiele aspektów naszej wspólnej historii” – podkreślił Ryan.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po zakończeniu spotkania delegacji Kongresu z Andrzejem Dudą podkreślił, że „to była bardzo dobra rozmowa dwóch sojuszniczych państw”.

Minister poinformował, że rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie naszego regionu, w tym o roli NATO oraz o współpracy polsko-amerykańskiej w tym zakresie.

„Ameryka wspiera Polskę w ramach NATO. Ameryka chce być z Polską w ramach NATO. Ameryka i Polska mają wspólną wizję problemu bezpieczeństwa naszego regionu. Tę wspólną wizję potwierdzamy sojuszniczymi działaniami, naszymi wspólnymi wysiłkami. To jest dzisiaj jeden z filarów generalnie bezpieczeństwa Europy, a także bezpieczeństwa Polski” – zaznaczył Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj