Francja: przy napastniku z Paryża znaleziono pismo w obronie ISIS

Obok zabitego napastnika, który zastrzelił w czwartek policjanta na Polach Elizejskich w Paryżu, znaleziono odręczną notatkę w obronie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) – podało dziś francuskie źródło sądownicze.

Do ataku, w którym ranne zostały trzy osoby (dwóch funkcjonariuszy i obywatelka Niemiec), przyznało się dżihadystyczne ISIS. Według ISIS, które niezwykle szybko wzięło na siebie odpowiedzialność za atak, przeprowadził go Abu Yusuf, zwany Belgiem. Nie potwierdziło tego jednak belgijskie MSW.

Według francuskich źródeł zamachowiec to 39-letni obywatel Francji Karim Cheurfi, który był już trzy razy sądzony za próbę zabójstwa, w tym dwukrotnie za strzelanie do policjantów. Został skazany na 15 lat więzienia; po 10 latach zwolniono go warunkowo.

Śledczy znaleźli w jego samochodzie egzemplarz Koranu i broń z systemem przeładowywania typu pump action oraz noże. Tożsamość Cheurfiego potwierdziły badania odcisków palców.

Od trzech miesięcy był on obserwowany przez służby policyjne z powodu „radykalizacji”, jak nazywa się związki z dżihadyzmem; zatrzymano go w lutym, gdyż zapowiadał, że „zabierze się za policjantów”, ale został zwolniony z braku dowodów.

W okolicy, w której Cheurfi mieszkał, nie uważano go za człowieka o radykalnych poglądach ani nawet religijnego, a jedynie nienawidzącego policjantów.

Według prokuratora Paryża Francois Molinsa, zamachowiec po wyjściu z zaparkowanego w drugim rzędzie samochodu strzelał z broni automatycznej do minibusa, w którym przebywali policjanci, a gdy próbował uciekać, został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Termin drugiej tury to 7 maja. Do ochrony 70 tys. lokali wyborczych władze mobilizują ponad 50 tys. policjantów i żandarmów oraz dodatkowo wojskowe patrole w sile 7 tys. żołnierzy.

Jak ocenił historyk prof. Mieczysław Ryba, niedawny zamach może mieć wpływ na wyniki wspomnianych wyborów. [czytaj więcej] 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl