Szczyt klimatyczny w Paryżu

W Paryżu organizowany jest dziś szczyt klimatyczny. Unijne rozmowy poświęcone kwestiom klimatu odbywają się 2 lata po zawarciu przez 195 krajów świata porozumienia paryskiego o redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Zwołanie spotkania zapowiedział w lipcu, podczas szczytu G20 w Hamburgu, prezydent Francji Emmanuel Macron. Polskę reprezentuje na nim Paweł Sałek, wiceszef Ministerstwa Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

W trakcie szczytu w Paryżu mają zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.

O tym, co będzie się działo podczas tego spotkania i na co kłaść nacisk będzie polska delegacja mówi wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Spodziewane jest uczestnictwo wielu delegacji. W głównej mierze szczyt będzie poświęcony m.in. sprawom dotyczącym finansowania ochrony klimatu. Natomiast z polskiej perspektywy najważniejszą sprawą jest to, ażeby komunikować i mówić o tym, co będzie w przyszłym roku w Polsce podczas COP24 w Katowicach. Z tym przesłaniem do Paryża przyjeżdżamy i to będziemy wspólnie z innymi delegacjami omawiać. Przyjęcie pakietu implementacyjnego dla porozumienia paryskiego jest w Katowicach w przyszłym roku najważniejsze – wskazuje Paweł Sałek.

Porozumienie paryskie podpisano 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji, podczas konferencji klimatycznej COP21. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 st. C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych. W czerwcu z porozumienia wycofały się USA.

Zasady wdrażania umowy paryskiej mają zostać przyjęte podczas przyszłorocznej konferencji COP24 w Katowicach.

RIRM

drukuj