Wielotysięczne protesty przeciw małżeństwom homoseksualnym

Ponad 100 tysięcy ludzi zgromadziły dzisiejsze protesty w wielu miastach Francji, przeciwko projektowi ustawy umożliwiającej parom homoseksualnym małżeństwo i adopcję dzieci. W Paryżu według policji demonstrowało około 70 tysięcy ludzi.

Zgromadzenia pod hasłem „Manifestacja dla wszystkich”, odbywały się pod hasłami obrony tradycyjnej rodziny.

Ich znakiem graficznym były cztery sylwetki – kobieta i mężczyzna oraz dwoje dzieci – trzymające się za ręce.

W Lyonie demonstrowało ponad 20 tysięcy ludzi, a w Marsylii pomiędzy 6-8 tysięcy. W tym ostatnim mieście odbyła się również kontrmanifestacja, zorganizowana przez zwolenników małżeństw homoseksualnych.

Projekt ustawy, przyjęty przez socjalistyczny rząd Francji 7 listopada, umożliwia parom homoseksualnym zawieranie cywilnych związków małżeńskich i jednocześnie adopcję przez nie dzieci. Tekst nie pozwala natomiast – wbrew postulatom organizacji gejów i lesbijek – na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganej prokreacji, jak technika in vitro.

Propozycja wywołuje zdecydowany sprzeciw prawicy i francuskiego episkopatu. Papież Benedykt XVI zaapelował w sobotę do Kościoła katolickiego we Francji, by wypowiadał się „w debatach społecznych bez wytchnienia i z determinacją”.

Jutro mają odbyć się dalsze manifestacje, zwołane przez Instytut Civitas czyli tradycjonalistyczne stowarzyszenie katolików.

Projekt ustawy ma rozpatrzyć na początku przyszłego roku francuski parlament.

We Francji geje i lesbijki mogą zawierać od 1999 r. rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizuje on związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, dając takim parom w niektórych dziedzinach – jak rozliczanie się z fiskusem – podobne prawa jak małżeństwom. Francuskie regulacje zachowują jednak w mocy przywileje właściwe związkom małżeńskim między osobami odmiennej płci, w tym prawo do adopcji dzieci.

PAP

drukuj