fot. PAP/EPA

Francja: strajki i manifestacje przeciwko reformie emerytalnej – 400 kilometrów korków wokół Paryża

Związki zawodowe i przeciwnicy reformy emerytalnej organizują dziś 250 manifestacji w całej Francji. Wokół Paryża utworzyło się 400 km korków z powodu zapowiadanych utrudnień w transporcie.

Podczas 14. dnia strajku planowanych jest około 250 manifestacji, które według władz mają zgromadzić od 400 do 600 tys. osób, w tym od 40 do 70 tys. w stolicy. Strajki zapowiedzieli elektrycy i gazownicy oraz transport kolejowy i lotniczy; odwołana jest około jedna trzecia lotów z lotniska Paryż-Orly.

W całym kraju zmobilizowano dziś 11 tys. policjantów i żandarmów na czas manifestacji, w tym około 4 tys. w Paryżu. MSW przewiduje udział „działaczy ultralewicy z zagranicy”.

Ruch państwowego przewoźnika kolejowego SNCF będzie jednak „nieznacznie” zakłócony i „normalny” w regionie Ile-de-France na całej sieci kolejowej RATP – ogłosiły władze kolejowe. Mimo tego paryżanie i osoby dojeżdżające do pracy do stolicy zdecydowały się na dojazd samochodami, co spowodowało dziś ponad 400 km korków wokół Paryża.

Ani sektor edukacji, ani administracja nie zapowiedziała licznego uczestnictwa w strajkach.

„Nie będzie to poziom najwyższych mobilizacji” – przewiduje sekretarz konfederacji CGT, Celine Verzeletti.

„Będzie niewielu strajkujących, przynajmniej w edukacji narodowej” – przyznają związkowcy.

W rekordowych manifestacjach 7 marca według policji uczestniczyło 1,28 mln osób.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl