fot. twitter.com

W Sądzie Najwyższym odbędzie się rozprawa kasacyjna w sprawie ministra Mariusza Kamińskiego oraz byłego kierownictwa CBA

W Sądzie Najwyższym ma odbyć się dziś rozprawa kasacyjna w sprawie Mariusza Kamińskiego oraz innych osób z byłego kierownictwa CBA. Chodzi o sprawę z 2015 roku.

W 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego, i jego ówczesnego zastępcę, Macieja Wąsika, na trzy lata więzienia. Powodem miało być m.in. przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas „afery gruntowej” w 2007 roku. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. Kilka miesięcy później sąd umorzył sprawę. W piątek orzeczenie w tej kwestii wydał Trybunał Konstytucyjny, który rozstrzygnął spór, przyznając rację głowie państwa, choć część sędziów Sądu Najwyższego uznało, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych.

– Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wywołującą ostateczne skutki prawne. Punkt 2.: Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczyła prezes TK, Julia Przyłębska.

Rozprawę kasacyjną w sprawie Mariusza Kamińskiego oraz innych osób z byłego kierownictwa CBA zaplanowano na dzisiaj.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl