fot. CBA

Łódzkie: CBA zatrzymało trzech przedsiębiorców za handel fikcyjnymi fakturami

Agenci łódzkiego CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców z Warszawy podejrzewanych o handel fikcyjnymi fakturami VAT na usługi budowlane. Jednego z nich został zatrzymany w trakcie kolejnej transakcji, mając przy sobie „lipne” faktury opiewające na 900 tys. zł.

O akcji antykorupcyjnych służb CBA poinformowało w czwartek.

Agenci łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzech warszawskich przedsiębiorców, w tym jednego pochodzenia ukraińskiego. Są podejrzani o handel fikcyjnymi fakturami VAT na różnego rodzaju usługi budowlane.

„Z uzyskanych informacji wynika, że przedsiębiorcy uczynili z tego stały proceder, mający na celu generowanie kosztów dla podmiotów zainteresowanych ich nabyciem” – wyjaśniono w komunikacie przesłanym PAP.

Mieli oni pobierać prowizję w wysokości od 5 do 10 procent wartości na fakturze.

Jeden z mężczyzn został zatrzymany „na gorącym” uczynku, w trakcie kolejnej transakcji. Miał przy sobie fikcyjne faktury opiewające na 900 tys. zł oraz umowę gwarantującą kolejne faktury w łącznej wysokości 2 mln zł.

Zgromadzone – m.in. w trakcie przeszukania – przez CBA materiały dowodowe praz zatrzymani mężczyźni trafią do prokuratury. Zdaniem służb to początek śledztwa.

PAP/RIRM

drukuj