fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. T. Grosse: Wybór Ursuli von der Leyen to szansa na nowe otwarcie między Europą Środkową a Niemcami

Wybór Ursuli von der Leyen to szansa na nowe otwarcie między Europą Środkową a Niemcami, bo jednak Grupa Wyszehradzka poparła tę kandydaturę. Popiera jednak stworzenie europejskiej armii czy ideę stworzenia federacji europejskiej, a na te pomysły Warszawa patrzy z ogromnym dystansem – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szefowie rządów doszli w Brukseli do porozumienia w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, między innymi przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Szefową KE została Niemka Ursula von der Leyen.

– To kandydatura, która może być różnie interpretowana. Oczywiście jest dobra dla Niemiec, może być też potencjalnie dobra dla Francji. Prezydent Macron bardzo się ucieszył z tego, że właśnie ona zostanie szefową KE. Jej wizja jest dość bliska pomysłom wysuwanym przez prezydenta Francji. Ma on nadzieję na to, że w przyszłości Ursula von der Leyen będzie przekonywała rząd niemiecki do jego wizji – wskazał prof. Tomasz Grosse.

Oprócz tego jest jeszcze jedna, być może ważniejsza kwestia.

– Ten wybór otworzył drzwi gabinetu prezesa Banku Centralnego przed Christine Lagarde – dodał.

Co to oznacza dla Polski?

– Jest szansa na to, że będzie nowe otwarcie między Europą Środkową a Niemcami, bo jednak Grupa Wyszehradzka poparła tę kandydaturę.  Ursula von der Leyen popiera jednak stworzenie europejskiej armii czy ideę stworzenia federacji europejskiej, a na te pomysły Warszawa patrzy z ogromnym dystansem – podkreślił profesor.

– Dlaczego nasz rząd poparł tę kandydaturę? Być może ona obiecała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu coś, co byłoby zgodne z interesem naszego państwa – powiedział prof. Tomasz Grosse.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl