fot. PAP/EPA

Papież spotka się z Władimirem Putinem

Prezydent Rosji złoży wizytę we Włoszech. Oprócz spotkania z prezydentem oraz premierem tego kraju uda się także do Watykanu, gdzie spotka się z Papieżem.

To zaskakujące spotkanie. Do Ojca Świętego Franciszka przybędzie na audiencję prezydent Rosji Władimir Putin.

– Rosja jest bardzo aktywna dyplomatycznie. Nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Rosja, która zaanektowała Krym, która w Gruzji ma swoje interesy i swoje problemy, chce być krajem europejskim, krajem niosącym pokój – wskazuje ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II.

Trudno mówić o pokoju, podczas gdy od pięciu lat z rąk Rosjan zginęło trzynaście tysięcy osób. Dziesięć tysięcy to cywile.

– Papież myśli przede wszystkim o tym, żeby wesprzeć tych katolików, którzy są w Rosji, a więc katolicy, którzy mieszkają w Federacji Rosyjskiej, ale też w innych krajach, które są zależne od Rosji, czyli na Ukrainie czy na Białorusi – wyjaśnia ksiądz profesor Jan Machniak.

Dlatego też spotkanie Ojca Świętego z Władimirem Putinem ma istotne znaczenie.

– Dlatego, że pokazuje, że głowa Kościoła katolickiego prowadzi dialog z tak potężnym państwem, jakim jest Rosja, a z drugiej strony od Putina zależy wiele, między innymi to, czy Ojciec Święty spotka się z patriarchą Moskwy – podkreśla.

Wcześniej zabiegali o to już święty Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Wtedy było to niemożliwe. Dziś widać postępy w relacji z tamtejszym kościołem – zauważa ksiądz profesor Machniak.

– Papież spotkał się z patriarchą Moskwy na Kubie i wydaje się, że chodzi o dalszą kontynuację dialogu, który jest bardzo ważny, dotyczy wschodu i zachodu, dotyczy Kościoła łacińskiego i dotyczy prawosławia – mówi.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się także z prezydentem oraz premierem Włoch.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl