K. Szczerski: Putin nie ma granic

Dziś widać, że Władimir Putin nie ma żadnych granic. Rosyjskiej agresji na Ukrainie nie zatrzymały nawet Niemcy z Francją – powiedział poseł Krzysztof Szczerski. Były wiceminister spraw zagranicznych dodał, że w tej sytuacji potrzebna jest twarda polityka NATO.

Ukraińskie siły rządowe wycofują się dziś z Debalcewe, strategicznego miasta, przez które prowadzą szlaki drogowe i kolejowe łączące Donieck z Ługańskiem.

– Mamy do czynienia z widocznym rozwojem agresywnego imperializmu rosyjskiego. To, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie pokazuje, że Władimir Putin nie ma żadnych granic. Nie zatrzymały go nawet wspólne dokumenty podpisane, jakby się wydawało, przez partnerów, których sam dobrał do tej decyzji o gwarancjach dla Ukrainy. Oznacza to de facto, że tylko jedna, spójna, twarda polityka NATO – także wobec Polski – da nam pełne gwarancje bezpieczeństwa, co oznacza w naszym przypadku zmianę postanowień z Newport w kierunku zainstalowania w Polsce strategicznej infrastruktury obronnej NATO. Dopóki u nas takiej infrastruktury nie ma, widać, że żadne polityczne gwarancje bezpieczeństwa już nie istnieją. Dzisiaj istnieją tylko i wyłącznie twarde gwarancje odstraszania, których Polska w ramach NATO jeszcze nie posiada – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Tymczasem prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że nie ma żadnych powodów, aby tworzyć klimat bezpośredniego militarnego zagrożenia Polski. Straszenie Polaków wizją bezpośredniej wojny, w moim przekonaniu, jest czymś wyjątkowo złym – ocenił. Dodał jednak – bez wskazywania konkretów – że Polska nie jest bezradna i ślepa na zagrożenia, przygotowuje się do nich.

Dziś z udziałem prezydenta odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównymi tematami były: szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie oraz sytuacja na Ukrainie.

Od 15 lutego formalnie obowiązuje w Donbasie rozejm, uzgodniony w porozumieniu zawartym w Mińsku. Przewiduje on m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km. Wycofywanie ciężkiego uzbrojenia miało rozpocząć się wczoraj.

   RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl