fot. PAP/Radek Pietruszka

Współpraca gospodarcza, Trójmorze i obecność wojsk USA w Polsce – tematami rozmów między prezydentami Polski i USA

Współpraca gospodarcza, zaangażowanie USA w inicjatywę Trójmorza, a także zwiększona obecność amerykańskich wojsk w Polsce – to tematy najbliższej rozmowy prezydentów Polski i USA – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister poinformował wcześniej, że prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama otrzymali oficjalne zaproszenie do Białego Domu.

Na razie nie podano konkretnej daty, ale najprawdopodobniej wizyta odbędzie się po 10 czerwca. Pary prezydenckie spotkają się po raz drugi w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.

– Przypominam, że pan prezydent planował wizytę w USA w czerwcu. Byłoby dla nas optymalne, żeby połączyć plany wizyty na zachodnim Wybrzeżu i w Teksasie dotyczącej energetyki i biznesu ze spotkaniem w Białym Domu. Mam nadzieję, że uda się to wszystko połączyć. Byłoby to powtórzenie sekwencji z zeszłego roku, czyli najpierw szczyt Trójmorza w Europie, później szczyt polsko-amerykański w Białym Domu – powiedział Krzysztof Szczerski.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie także okazją do potwierdzenia zaproszenia dla prezydenta USA, do udziału w Polsce we wrześniowych obchodach wybuchu II wojny światowej.

RIRM

drukuj