fot. twitter.com/spychalski_b

Spychalski: Prezydent jest zadowolony z każdego rozwiązania, które realnie pomaga osobom z kredytami w obcych walutach

Prezydent jest zadowolony z każdej ustawy, każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom z kredytami w obcych walutach – mówił w sobotę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Stwierdził, że w kwestii kredytów we frankach olbrzymią rolę do odegrania mają polskie, ale też europejskie, sądy.

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Projekt noweli prezydent złożył w Sejmie latem 2017 r.

Nowela zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (nie tylko walutowych, ale także złotowych), którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana dłużej, niż zakładała to pierwotna ustawa uchwalona w 2015 roku. Przed sejmowym głosowaniem całości noweli przyjęto poprawki klubu PiS, które wykreśliły z s nowych przepisów tzw. Funduszu Konwersji, na który miały się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów.

Błażej Spychalski, pytany w sobotę w radiowej Trójce, czy prezydent jest zadowolony z ostatecznego kształtu nowelizacji, której projekt złożył, podkreślił, że „prezydent jest zadowolony z każdej ustawy i każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom, mającym zaciągnięte kredyty w obcych walutach”.

„Bo tutaj mówimy (…) nie tylko o kredytach denominowanych we franku szwajcarskim, ale także o kredytach denominowanych w innych walutach zagranicznych. Tak oczywiście, każdy projekt który pomaga ludziom w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem” – powiedział Błażej Spychalski.

Prezydencki minister zaznaczył przy tym, że w kwestii kredytów frankowych „olbrzymia rola jest polskich sądów, zresztą nie tylko polskich, bo w niedługim czasie ma zapaść też wyrok TSUE w tej sprawie”.

„Sądownictwo głównie polski, ale także sądownictwo europejskie, w tym zakresie ma gigantyczną rolę do odegrania i ta rola rzeczywiście wzrasta i zapada coraz więcej wyroków bardzo korzystnych dla osób, które te kredyty w obcych walutach zaciągnęły” – mówił Błażej Spychalski.

Pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, była jedną z obietnic Andrzeja Dudy złożonych w kampanii wyborczej 2015 r. – prezydent zgłosił w sumie trzy projekty dotyczące tej kwestii. Innym z postulatów wyborczych było Dudy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Zapytany w sobotę co kwestią kwoty wolnej od podatku, Błażej Spychalski powiedział, że zmiany, które zachodzą w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat „w radykalny sposób poprawiają sytuację Polaków”.

„Natomiast oczywiście nie wszystko jeszcze udało się zrealizować, nie wszystko zakończyło się sukcesem i potrzeba oczywiście jeszcze czasu żeby pewne zmiany wprowadzić. Natomiast przy tej skali zmian, które zostały w ostaniem czasie przeprowadzone naprawdę uważam, że nastąpiło bardzo dużo, bardzo oczekiwanych przez Polaków zmian, a kwota wolna od podatku z całą pewnością będzie wzrastała” – powiedział Błażej Spychalski.

Stwierdził też, że „jeśli chodzi o obietnice prezydenta, które były składane w 2014 i 2015 roku, niemal wszystkie zostały zrealizowane”.

„Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą obietnicą złożoną przez prezydenta było przywrócenie poprzedniego, podniesionego przez PO i PSL wieku emerytalnego. To był projekt przygotowany i przedstawiony Sejmowi RP przez prezydenta. Parlament przytłaczającą większością głosów ten projekt przyjął” – powiedział rzecznik prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj