fot. wPolityce.pl

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: Na mocy prawomocnego wyroku sądu apelujemy do prezydenta o odebranie odznaczeń państwowych członkom WRON 

Po raz kolejny zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy, aby już nie na mocy ustawy, bo to nie jest potrzebne, tylko tego wyroku sądowego ze stycznia 2012 r., dokonał aktu pozbawienia i stopni wojskowych i odznaczeń państwowych ludzi, którzy wiernie służyli sowieckiej racji stanu – powiedział w rozmowie z TV Trwam dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. 

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych żąda sprawiedliwości historycznej i kieruje apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Kombatanci chcą odebrania odznaczeń państwowych członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych domaga się pozbawienia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 

– Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego to jest związek przestępczy o charakterze zbrojnym. I to nie jest zdanie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, tylko sentencja wyroku prawomocnego Sądu okręgowego w Warszawie ze stycznia 2012 roku – podkreśla dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

W ubiegłym roku prezydent zawetował ustawę, która odbierała stopnie wojskowe i odznaczenia państwowe żołnierzom rezerwy w latach 1943 -1990, służąc przy tym sowieckiemu okupantowi.

– My teraz po raz kolejny zwracamy się do niego, aby już nie na mocy ustawy, bo to nie jest potrzebne, tylko tego wyroku sądowego, dokonał aktu pozbawienia i stopni wojskowych i odznaczeń państwowych ludzi, którzy wiernie służyli sowieckiej racji stanu – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zwraca uwagę na niesprawiedliwość historyczną, jaka ma miejsce w Polsce. Czas nazwać zdradę zdradą, a bohaterstwo bohaterstwem – apeluje rzecznik POKiN.

– Nie może tak być, żeby jednocześnie stopnie generalskie – pośmiertnie już w tej chwili – mieli w dalszym ciągu jako oficerowie Wojska Polskiego Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski, a z drugiej strony Jan Karski i Ryszard Kukliński – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych domaga się także odznaczenia gen. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj