fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] A. Siarkowska: W najbliższych dniach pojawią się kolejne wnioski do prokuratury ws. znieważania uczuć religijnych

Mam nadzieję, że prokuratura i sąd zajmą się tymi wnioskami. W najbliższych dniach będą kolejne wnioski, zwłaszcza dotyczące osób publicznych, które świadomie dokonują profanacji, wzniecając agresję słowną i nienawiść skierowaną do tej grupy wyznaniowej – powiedziała w rozmowie z portalem RadioMaryja.pl poseł Anna Siarkowska. Poseł rozpoczęła akcję składania wniosków do prokuratury za obrazę uczuć religijnych.

Poseł Anna Siarkowska rozpoczęła akcję składania do prokuratury zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa w przypadkach naruszenia wolności wyznania. Ma to związek z ostatnimi atakami na Kościół.

– Mam nadzieję, że prokuratura i sąd zajmą się tymi wnioskami. W najbliższych dniach będą kolejne wnioski, zwłaszcza dotyczące osób publicznych, które świadomie dokonują profanacji, wzniecając agresję słowną i nienawiść skierowaną do tej grupy wyznaniowej – podkreśliła Anna Siarkowska.

– Być może warto podać do publicznej wiadomości wzór takiego zawiadomienia, by każdy, kto czuje się urażony agresją wobec katolików, mógł takie zawiadomienie złożyć – dodała.

Na swoim koncie na Twitterze poseł napisała(pisownia oryginalna): „Wystarczy minimum wiedzy i wrażliwości by zrozumieć, że osoby, które publikują sprofanowany wizerunek NMP oraz ci, którzy tego bronią, ranią katolików. Z historii wiemy, że szydzenie z symboli to początek. Potem wybijanie szyb, palenie synagog/kościołów”.

– Patrząc na nasze doświadczenia historyczne, mieliśmy do czynienia z takimi zachowaniami. We Francji płoną setki kościołów. Niestety wydaje się to bardzo prawdopodobne, że dojdzie później do kolejnych aktów przemocy, które przejdą od słów i poniżania do takich właśnie czynów – zaznaczyła.

Zdaniem Anny Siarkowskiej napięta sytuację da się załagodzić. Kluczem do tego ma być respektowanie i wykonywanie prawa.

– Oczywiście, że da się tę sytuację naprostować. Wystarczy szanować prawo i je wykonywać. Zarówno wierzący, jak i niewierzący, mogą koegzystować w jednym państwie. Chodzi o to, żeby ludzie, którzy prezentują odmienne wartości, nie znieważali się nawzajem, nie prowokowali się do dalszej agresji – powiedziała.

Jak mówi Anna Siarkowska, katolicy muszą reagować na nienawiść, która ich dotyka.

– Tylko wtedy, kiedy nie będziemy reagować, będzie narastać skala przemocy i agresji. Ważne jest to, jak zareaguje prokuratura i jakie będą wyroki sądów. Wnioski są dobrze przygotowane Widzimy, do czego doprowadziła bierność w Europie Zachodniej – zaznaczyła poseł Anna Siarkowska.

RIRM

drukuj