Prezydenci Polski i Słowacji złożyli kwiaty przed Bramą Wolności

Przywódcy Polski i Słowacji złożyli wieńce przed Bramą Wolności pod zamkiem Devin. To symboliczne miejsce walki o wolność Słowacji. Prezydent Andrzej Duda zakończy dziś dwudniową wizytę u naszych południowych sąsiadów.

Przed południem prezydent Rzeczypospolitej oddał hołd 400 osobom, które próbowały przedostać się poza żelazną kurtynę.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego, nawiązując do hymnu „Solidarności” powiedział, że ludzie w tym miejscu woleli umierać niż żyć -na kolanach. Dziś – jak dodał – nie istnieją bariery w przemieszczaniu się obywateli Polski i Słowacji.

– Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację. Jest to już miejsce jedynie symboliczne. Nie ma w tym znaczeniu bariery, granicy; ona jest tylko na mapie. To jest wielki dorobek. Z pewnością jest to wielką wartością integracji europejskiej, że udało nam się pokonać komunizm i żyjemy w wolnych krajach, i możemy się swobodnie przemieszczać. Jesteśmy tutaj także z prezydentem, żeby podkreślić, że dla nas, jako głów państw członkowskich Unii Europejskiej, wartości takie jak wolność przemieszczania się ludzi – jedna z podstawowych unijnych swobód – są bardzo ważne dla nas i naszych społeczeństw – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Polski za niespełna pół godziny spotka się z przedstawicielami Polonii i wręczy nagrody w dziecięcym konkursie na temat 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Słowacja jest ostatnią regionalną wizytą prezydenta Andrzeja Dudy przed szczytem NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl