fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda poruszył ważne dla Polski sprawy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Andrzej Duda na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku poruszył temat reparacji wojennych oraz konieczności pełnego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Polska objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa 1 maja.

Andrzej Duda to pierwszy w historii prezydent Polski, który przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Nasza obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to unikalna szansa, by przyczyniać się do budowy światowego pokoju i bezpieczeństwa – mówił prezydent RP.

– Jeżeli nasze działanie w ONZ i Radzie Bezpieczeństwa przyczyni się chociaż w niewielkim stopniu do tego, że prawo międzynarodowe będzie lepsze i lepiej przestrzegane, to myślę, że to będzie dla nas wielki sukces – wskazał Andrzej Duda.

Polska w nowojorskiej siedzibie ONZ zorganizowała dziś debatę wysokiego szczebla na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

– Chcemy podkreślić, że nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój – powiedział prezydent.

Na forum ONZ Andrzej Duda zadeklarował, że Polsce zależy na rozwiązaniu konfliktów na Półwyspie Koreańskim, w Syrii oraz Ziemi Świętej. Dla Warszawy i całego regionu Europy Środkowej ważne jest również doprowadzenie do zakończenia okupacji Krymu i wschodniej Ukrainy.

– To jest duże wyzwanie nie tylko dla Ukrainy, ale to jest wyzwanie dla stabilizacji całego kontynentu europejskiego. Polska wspiera idee rozlokowania misji pokojowej ONZ na wschodniej Ukrainie – podkreślił.

Powinny one działać na całym terenie, gdzie obecni są prorosyjscy separatyści, a także na formalnej granicy Ukraińsko–Rosyjskiej, uznawanej przez społeczność międzynarodową. Prezydent mówiąc, że prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości, a powinno jej służyć, nawiązał do ważnych dla Polski tematów.

– Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne czy współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku – akcentował Andrzej Duda.

Polska należy do grupy państw Europy Wschodniej w ONZ. Do tej pory nie wybrano żadnego sekretarza generalnego z tego regionu.

– Liczę, że takie stanowisko w przyszłości przypadnie któremuś z państw Europy Środkowo – Wschodniej – powiedział.

W trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych, Andrzej Duda spotka się także 19 maja z amerykańską Polonią w Chicago. Ma to być duże wydarzenie związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Mam nadzieje, że to spotkanie z Polakami będzie udane i bardzo serdecznie zapraszam wszystkich naszych rodaków do tego, aby w tym spotkaniu wzięli udział – podkreślił prezydent RP.

Przy okazji wizyty w Chicago, prezydent Andrzej Duda będzie także gościem Radia Maryja i Telewizji Trwam. W najbliższą sobotę o godzinie 19:00 przeprowadzony zostanie wywiad z prezydentem Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj