fot. PAP/DPA

A. Merkel uhonorowana przez instytucję ONZ za politykę wobec uchodźców w latach 2015-2016

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzyma nagrodę im. Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Merkel zostanie uhonorowana „za rolę, jaką odegrała w szczytowym momencie kryzysu uchodźczego w latach 2015-2016” – poinformowano we wtorek w Genewie. Tymczasem eksperci niejednokrotnie wskazywali, że to właśnie polityka „otwartych drzwi” Angeli Merkel doprowadziła do kryzysu migracyjnego i chaosu w Europie.

Niemcy w latach 2015-2016, za rządów Merkel, przyjęły ponad 1,2 mln uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

„Angela Merkel wykazała się wielką moralną i polityczną odwagą, pomagając przeżyć i stanąć na nogi ponad milionowi uchodźców. Wystąpiła stanowczo przeciwko tym, którzy chcieli siać strach. Pokazała, co można osiągnąć, gdy politycy postępują słusznie i pracują nad znalezieniem rozwiązań dla wyzwań świata, zamiast po prostu przerzucać odpowiedzialność na innych” – uzasadnił przyznanie nagrody szef UNHCR Filippo Grandi.

Polityka Angeli Merkel niejednokrotnie spotykała się ze sprzeciwem niemieckich polityków i samych Niemców, którzy wychodzili na ulice protestować. Czytaj więcej [tutaj] oraz [tutaj].

10 października w Genewie Merkel odbierze osobiście nagrodę im. Nansena w wysokości 152 tys. euro – potwierdził rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh.

Nagroda im. Nansena to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez UNHCR, oenzetowską instytucję od ponad 70 lat zajmującą się uchodźcami. Trafia do osób, które „w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy losu uchodźców”.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl