fot. PAP/EPA

Iran.Wystrzelono kolejne dwie rakiety balistyczne średniego zasięgu

Gwardia Rewolucyjna Iranu wystrzeliła w środę rano dwie kolejne rakiety balistyczne średniego zasięgu – podały irańskie agencje prasowe Fars i Tasnim. Dowódca Gwardii oświadczył, że pociski zostały zaprojektowane, by dosięgnąć terytorium Izraela.

Według agencji Reutera kontynuując próby rakietowe Iran naraża się na nowe sankcje ze strony USA.

Dwie rakiety Qadr H zostały odpalone z północnego Iranu i trafiły w znajdujące się w odległości około 1400 km cele na południowym wschodzie kraju – sprecyzowały irańskie media.

Zaprojektowaliśmy nasze rakiety o zasięgu 2000 km, żeby mogły uderzyć z bezpiecznej odległości w naszego wroga, reżim syjonistyczny – powiedział generał brygady Amir Ali Hadżizadeh, cytowany przez agencję ISNA.

Zastępca dowódcy Gwardii Rewolucyjnej generał brygady Hossein Salami oświadczył, że „wystrzelone dzisiaj rakiety są wynikiem (dotychczasowych) sankcji. Sankcje pomogły Iranowi rozwinąć swój program rakietowy”.

We wtorek te same jednostki Gwardii Rewolucyjnej przeprowadziły próby z kilkoma rakietowymi pociskami balistycznymi, które wystrzelono z silosów rozmieszczonych w różnych miejscach w kraju. Nie podano jednak szczegółów dotyczących broni. Agencja IRNA poinformowała, że próby z bronią rakietową pokazują zdolności kraju do odstraszania, a także gotowość Teheranu do odpierania zagrożeń.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku zakazuje Iranowi prób z rakietowymi pociskami balistycznymi.

10 października 2015 roku Iran przeprowadził próbę pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad, który zdolny jest do przenoszenia głowicy jądrowej. Zdaniem USA miesiąc później Iran przeprowadził kolejny test. Władze w Teheranie podkreślają, że żaden z krajowych pocisków rakietowych nie jest przystosowany do przenoszenia broni atomowej.

PAP/RIRM

drukuj