Merkel wyklucza wzrost wydatków na wojsko

Kanclerz Angela Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia przez Niemcy budżetu na wojsko. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała we wtorek, że nowe zadania wynikające z ustaleń ze szczytu NATO zostaną sfinansowane z dostępnych obecnie funduszy. 

– Nie potrzebujemy teraz nowych środków finansowych. Do wykonania nowych zadań wystarczą możliwości, którymi Bundeswehra obecnie dysponuje – powiedziała Merkel we wtorek rozgłośni radiowej RBB-Inforadio.

Szefowa rządu wyjaśniła, że zakończenie misji w Afganistanie do końca roku odciąży finansowo Bundeswehrę, a zwolnione środki będzie można wykorzystać do sfinansowania nowych zadań.

Bundestag rozpoczął we wtorek dyskusję nad budżetem państwa na 2015 rok. Wydatki na obronność mają być omawiane w środę.

W budżecie Niemiec na rok bieżący wydatki na wojsko stanowią 1,3 produktu krajowego brutto – prawie 35 mld euro. Bundeswehra radykalnie zredukowała w minionych latach swoje uzbrojenie. Jak podała telewizja ZDF, z 1 800 czołgów do dyspozycji wojska pozostało obecnie tylko 225 zdolnych do działań bojowych maszyn.

Na zakończonym w zeszły piątek szczycie NATO kraje Sojuszu, które wydają mniej niż 2 proc. PKB na obronność, zgodziły się osiągnąć ten poziom w ciągu 10 lat.

 

PAP/RIRM

drukuj