fot. PAP/EPA

Polska gotowa sprzedać broń Ukrainie

Polska jest gotowa sprzedać Ukrainie broń, jeśli taka będzie wola Ukrainy. To trzeba załatwiać, nie gadać – powiedział na antenie jednej z rozgłośni Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u dodał, że rozmowy w tej sprawie odbędą się w najbliższych tygodniach.

Były wiceminister spraw zagranicznych poseł Witold Waszczykowski, odnosząc się do słów ministra Siemoniaka powiedział, że Polska powinna zrobić wszystko, aby Ukraina mogła zachować wolność.

– Ukrainie trzeba pozwolić wygrać tę wojnę. Ukraina niepodległa, suwerenna i demokratyczna jest nam bardzo potrzebna. Jeśli Ukraina będzie wolna i cała, będzie stanowiła duży benefit dla naszego bezpieczeństwa, a równocześnie Ukraina niepodległa to uniemożliwienie Rosji realizacji jej ambicji imperialnych. Natomiast wolna i demokratyczna Ukraina, to też możliwość porozumienia się w niedalekiej przyszłości, pojednania oraz rozstrzygnięcia kwestii historycznych, które nas dzielą. W związku z tym powinniśmy uczynić wszystko, aby pozwolić Ukrainie zachować wolność i budować demokracje. I tu, w tym sensie, podzielam słowa ministra obrony – powiedział poseł Witold Waszczykowski

Minister Obrony Narodowej przypomniał, że państwo polskie przekazało już Ukrainie m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy.

Jednocześnie Tomasz Siemoniak poinformował, że „Nie ma mowy o zaangażowaniu naszych żołnierzy w Iraku, ale inne formy pomocy, m.in. pomoc humanitarna, będą rozważane”.

 

RIRM

drukuj