Ukraina: Dziękczynienie za 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę w Samborze

Na Ukrainie w parafii pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Samborze w województwie lwowskim uroczyście obchodzono 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejscem świętowania był parafialny kościół, gdzie przybyło wielu wiernych, szczególnie tych, którym Polska jest bliska sercu.

W przedsionku kościoła pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela znalazła się patriotyczna dekoracja, która przypominała wchodzącym do świątyni o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została wykonana z materiałów otrzymanych od rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przez s. Elżbietę Ślemp.

Główne obchody miały miejsce w niedzielę 11 listopada. Po akademii w wykonaniu dzieci i młodzieży odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego we Lwowie.

W Uroczystościach czynnie brał udział zarząd Domu Polskiego na czele z Prezesem oddziału TKPZL w Samborze panią Marią Ziembowicz oraz sztandar  Towarzystwa. Dorośli byli ubrani w tradycyjne ludowe stroje Samborskie z przełomu XIX i XX w., natomiast dzieci w biało–czerwone barwy.

Obchody uświetnił chór parafialny wykonując pieśni patriotyczne i religijne. Swoją obecnością i śpiewem zaszczycił zebranych dr hab. Jacek Ścibor – tenor, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na organach grał organista tytularny parafii w Kańczudze Hubert Hadro.

Na zakończenie uroczystości został odczytany list Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. W darze od premiera parafia pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Samborze otrzymała biało–czerwoną flagę.


Msza św. za Ojczyznę na Ukrainie w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Fot. parafia pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Samborze:

 

RIRM/ ks. Juliusz Figlak CR

drukuj