Prezydent: Polska powinna konkurować z Zachodem jakością i innowacyjnością

Polska nie powinna konkurować z Zachodem tanią siłą roboczą, ale jakością, wydajnością pracy, innowacyjnością – mówił dziś prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Żagania (Lubuskie). Wielką szansą Polski są jej dobrze wykształceni obywatele – zaznaczył.

Duda powiedział, że jako prezydent jest w Żaganiu po raz pierwszy. Podkreślił, że bardzo mu zależy na realizacji polityki polegającej na tym, że „więcej uwagi zwraca się na mniejsze ośrodki miejskie takie, jak Żagań”.

Według prezydenta „bardzo wiele z nich zostało bowiem jak gdyby zapomnianych”. „Nie mówię, że tak się stało z Żaganiem, ale są miejsca, które rzeczywiście potrzebują dzisiaj dodatkowej troski, a przede wszystkim, gdzie ludzie potrzebują wsparcia” – mówił Duda.

Wyraził satysfakcję z wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”, który – jak zaznaczył prezydent – dotyczy także mieszkańców dużych miast, ale najbardziej odczuwalny i najbardziej namacalne efekty ma właśnie w małych miejscowościach.

Prezydent dodał, że zarzuty wobec programu 500+, że zniechęca on zwłaszcza kobiety do podejmowania pracy, są nietrafione. „Moja propozycja jest jedna: podwyższcie państwo wynagrodzenia. Mówię to do pracodawców. Zachęćcie państwo te panie, żeby one chciały pracować” – mówił Duda.

Podkreślił, że program 500+ „to nie jest jałmużna, ale inwestycja w społeczeństwo”.

Prezydent mówił też, że wiele środowisk kobiecych postuluje, by wynagradzać kobiety, które decydują się na poświęcenie kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci. Jak mówił, program 500+ to jest swoista formuła docenienia tej domowej pracy kobiet.

„(Program 500+) to jest także elementem dążenia do tego, żeby w Polsce wzrastały wynagrodzenia. Bo nie chcę, żebyśmy byli krajem, który konkuruje z państwami Europy Zachodniej tanią siłą roboczą. Chcę, żebyśmy konkurowali jakością, wydajnością pracy, innowacyjnością, wszystkim tym, co jest naszą wielką szansą” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, tą wielka szansą „jest polski obywatel, polski pracownik, który najczęściej jest dobrze przygotowany, bardzo często jest wysoko wykształcony, ma bardzo często wysokie umiejętności, który jest inteligentny, który jest sprytny”. Prezydent podkreślił, że właśnie dlatego bardzo zależy mu na wspieraniu młodych polskich przedsiębiorców i polskich innowacyjnych przedsiębiorstw tzw. start-upów.

Prezydent wyraził też satysfakcję, że wcześniej mógł spotkać się z żołnierzami USA oraz wziąć udział w inauguracji wspólnych szkoleń oddziałów polskich i amerykańskiej brygady pancernej. Podziękował mieszkańcom Żagania za gościnne przyjęcie sojuszników z NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl