Prof. J. Szyszko: Uważam, że zespół ds. Puszczy powinien powstać

Uważam, że każdy zespół jest dobry, o ile będzie kompetentny i znał prawo oraz podstawowe zasady rządzące układami przyrodniczymi w ekosystemach leśnych – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk formalnie powołał zespół ds. Puszczy Białowieskiej. Ma on wypracować plan ochrony dla Puszczy. Do udziału w zespole zostało zaproszonych „wielu ekspertów, specjalistów z różnych dziedzin ochrony przyrody i leśnictwa, również z zagranicy” – powiedział minister.

Jak dodał, w pracach zespołu będzie współuczestniczyć też wiceminister Małgorzata Golińska, która w resorcie jest odpowiedzialna m.in. za nadzór nad Lasami Państwowymi. Henryk Kowalczyk podkreślił, że zespół będzie patrzył na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) ws. Puszczy Białowieskiej i jego uzasadnienie.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko wskazał w rozmowie z Radiem Maryja, że zespół ekspertów ds. Puszczy powinien powstać.

– Uważam, że każdy zespół jest dobry, o ile będzie kompetentny i znał prawo oraz podstawowe zasady rządzące układami przyrodniczymi w ekosystemach leśnych. Ja nie mam nic przeciwko temu. Uważam, że taki zespół powinien powstać. Natomiast nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Puszcza Białowieska to unikat w skali światowej, który w 2008 roku został włączony do sieci Natura 2000. Od 2008 roku także obowiązuje prawo unijne, wynikające z dwóch dyrektyw – ptasiej i habitatowej. W 2016 roku dokonaliśmy pełnej inwentaryzacji stanu Puszczy Białowieskiej – mówił prof. Jan Szyszko.

Pierwsze posiedzenie zespołu zostało zaplanowane w przyszłym tygodniu. Zostanie na nim m.in. wybrany przewodniczący.

Kilka dni temu szef Ministerstwa Środowiska Henryk Kowalczyk uchylił decyzję ws. usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej. Rozporządzenie zwiększonej wycinki wydał w lutym 2017 r. były szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Decyzja miała związek z degradacją zasobów Puszczy przez kornika drukarza.

 

RIRM

drukuj