O sukcesie toruńskiej geotermii na szczycie klimatycznym

W Paryżu trwa szczyt klimatyczny. Uczestniczy w nim polska delegacja, której przewodniczy minister środowiska profesor Jan Szyszko. Dziś Polska chwaliła się swoim wielkim potencjałem jakim są m.in. lasy państwowe i geotermia. Jako sukces na skale światową zaprezentowano toruńską geotermię.

Delegacje prawie dwustu państw negocjują w Paryżu wielkie światowe porozumienie klimatyczne. Wczoraj przywódcy państw złożyli poważne deklaracje walki o czyste powietrze.

Dziś Polska reprezentacja, której przewodniczy minister środowiska prof. Jan Szyszko, przedstawiła swoje dwa mocne argumenty. Pierwszym są lasy państwowe o których mówił m.in. zastępca dyrektora generalnego tego podmiotu prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki.

– Przyjechaliśmy tutaj z konkretną propozycją jak włączyć polskie leśnictwo do systemu pochłaniania węgla czyli do systemu pozwalającego chronić nasz klimat. Proponujemy w naszych lasach stworzenie specjalnych gospodarstw, które będą nastawione na maksymalizacje pochłaniania węgla – powiedział prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki.

Świat zaczął wreszcie doceniać potencjał lasów oraz gleby w pochłanianiu dwutlenku węgla – podkreśla minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– To jest unikat w skali światowej i dlatego tak broniliśmy polskich lasów, żeby te lasy wykorzystać w polityce klimatycznej świata – powiedział prof. Szyszko.

Drugim powodem do dumy polskiej delegacji na szczycie klimatycznym jest Polska geotermia.

– Jest bardzo pewnym źródłem w odróżnieniu od wiatru i słońca pracuje 7 dni w tygodniu, 24 h bez względu czy wieje wiatr czy świeci słońce. Jest niezawodna i na wyciągnięcie ręki. Jest też elastyczna. Jeśli trzeba to się zwiększa wypływ, kiedy zmniejsza się to ogranicza – powiedział dr Piotr Długosz, prezes zarządu Geothermal Energy Resources,  który uczestniczył w poszukiwaniu wód geotermalnych w Toruniu.

 Odwierty w grodzie Kopernika są sukcesem nie tylko w skali krajowej, ale również światowej.

W ocenie ekspertów pod ponad połową Polski znajdują się źródła geotermalne. To ważny argument w dyskusji z Unią Europejską, która podejmuje wiele ważnych decyzji w sprawie klimatu. Często uderzają one w interesy Polski.

– Pakiet klimatyczno-energetyczny, który jest ułomną częścią konwencji klimatycznej mówi tylko o odnawialnych źródłach energii i nowych technologiach i chcemy w tym zakresie również pokazać polskie sukcesy w zakresie odnawialnych źródeł energii. Polska geotermia toruńska – sukces na miarę światową – powiedział prof. Jan Szyszko.

Geotermia to nadzieja dla Polaków na tanią i czystą energię. Tym bardziej, że nasz kraj jest przygotowany do jej wykorzystania. W zdecydowanej większość miast istnieje infrastruktura do wykorzystania ciepła spod ziemi do ogrzewania nieruchomości. Tak jest również w Toruniu. Jednak bez zaangażowania całej Rodziny Radia Maryja realizacja projektu Toruńskiej geotermii byłaby niemożliwa.

– Między innymi to, co robi Ojciec Dyrektor i fundacja daje wszystkim obraz, że to się da zrobić wbrew wszystkim przeciwnościom – zwrócił uwagę dr Piotr Długosz, prezes zarządu Geothermal Energy Resources.

A tych przeciwności było bardzo wiele. Głownie ze strony poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL. To ona odebrała fundacji Lux-Veritatis dotację na odwierty w Toruniu.

 

POLECAMY rozmowę z Lidią Kochanowicz, dyrektor Fundacji Lux Veritatis

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl