Program „500+” wesprze prawie 3 mln polskich rodzin

Premier Beata Szydło po posiedzeniu rządu zapowiedziała, że najpóźniej w kwietniu zostanie uruchomiony program „500+” Projekt przewiduje dodatek w wysokości 500 zł netto na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny.

Wsparcie na pierwsze dziecko otrzyma rodzina, której dochód w przeliczeniu na osobę nie będzie przekraczał 800 zł lub 1200 zł, jeśli któreś z dzieci jest niepełnosprawne.

Rada ministrów przyjęła dziś mapę drogową, czyli harmonogram prac nad projektem.

– 21 stycznia kończymy konsultacje społeczne projektu, 28 stycznia program zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Do drugiego lutego przyjmujemy projekt ustawy przez Radę Ministrów i kierujemy go do prac parlamentarnych. Od 9 lutego zakładamy, że będą trwały prace w Parlamencie około 4 tyg. Po podpisaniu przez pana Prezydenta ustawy, najpóźniej w kwietniu, program zostanie uruchomiony. Rozpocznie się zbieranie aplikacji i wypłata środków – powiedziała premier Beata Szydło.

Z programu „500+” skorzysta ponad 2 mln 700 polskich rodzin. Oznacza to, że  3 mln 700 dzieci otrzyma świadczenie wychowawcze.

Minister Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zauważyła, że część osób, która otrzyma wsparcie z powodu poprawienia swojej sytuacji straci uprawnienia do  pomocy społecznej.

– Jednym z celów naszego wsparcia rodziny, pomocy państwa w wychowaniu dzieci, jest to, aby część rodzin wyszła z systemu pomocy społecznej. Jeżeli rodzina tkwi w tym systemie 10 czy 15 lat – jest to porażka pomocy społecznej. Jeśli nasza ustawa będzie kosztować budżet państwa w układzie rocznym 22 mld zł, a w 2016 roku 16 mld zł to liczymy na to, że najwyższy wzrost dochodowości wystąpi w rodzinach o najniższych dochodach – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Program rodzina 500+ to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl