fot. pixabay.com

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt noweli tzw. ustawy śmieciowej o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kluczową zmianą w projekcie jest ustalenie maksymalnej miesięcznej opłaty za wywóz śmieci obliczanej na podstawie ilości zużytej wody.

Najważniejszą zmianą w ustawie śmieciowej jest określenie maksymalnej opłaty za wywóz opadów na podstawie metody „od ilości zużytej wody”. Wyniesie ona 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli ok. 150 złotych miesięcznie.

– Nowelizacja ogranicza możliwości nadużywania tego sposobu obliczania opłat za śmieci, więc nie dotyczy wszystkich Polaków. W przypadku Wrocławia nic w tej materii się nie zmieni – zapewnił Robert Pieńkowski, radny PiS we Wrocławiu.

Mieszkańców rozliczanych za śmieci metodą „od powierzchni” również czekają zmiany.

– Będzie możliwe określenie powierzchni użytkowej danego lokalu, co pozwoli zmniejszyć opłaty za generowane przez ten lokal odpady komunalne – powiedział Konrad Zieleniecki, radny PiS w Białymstoku.

Po wejściu noweli w życie właściciele nieruchomości rekreacyjno-letniskowych będą mogli rozliczać się z opłaty za odpady komunalne jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli „od pojemnika”. Nowelizacja przepisów pozwoli też na indywidualne rozliczanie mieszkańców z obowiązku selektywnego zbierania odpadów – dodał białostocki radny.

– Dzięki złożeniu odpowiedniej deklaracji śmieciowej, mieszkaniec będzie mógł rozliczać się samodzielnie z generowanych przez siebie odpadów, a nie będzie ponosił kosztów w sytuacji, kiedy np. w niewłaściwy sposób rozliczają się pozostali mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej, tzn. nie segregują odpadów – poinformował Konrad Zieleniecki.

Projektowana nowela wprowadzi też rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie instalacji przetwarzających odpady komunalne. Chodzi tu na przykład o dłuższe magazynowanie śmieci. Projekt wprowadza również kary pieniężne za gospodarowanie odpadami dla podmiotów, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru.

– W tej chwili nowelizacja wejdzie pod obrady Sejmu, prawdopodobnie pod koniec czerwca. W lipcu tematem zajmie się Senat – powiedział Robert Pieńkowski.

Jest szansa, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w okresie wakacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl