fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński o redukcji liczby ministerstw: W sytuacjach kryzysowych, gdy władza jest bardziej skoordynowana, łatwiej o konkretne rozwiązania

Wydaje się, że w sytuacjach kryzysowych, trudnych gdy władza jest bardziej skoordynowana i prowadzona przez mniejszą liczbę podmiotów podejmujących decyzję, tym łatwiej o konkretne rozwiązania, tym szybciej można podejmować konieczne decyzje i działania. Wydaje się, że to jest tworzenie szansy po to, aby rząd jako całość działał sprawnie – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Arkadiusz Jabłoński akcentował, że zmniejszona liczba ministerstw to szansa na sprawniejsze podejmowanie kluczowych decyzji.

– Wydaje się, że w sytuacjach kryzysowych, trudnych gdy władza jest bardziej skoordynowana i prowadzona przez mniejszą liczbę podmiotów podejmujących decyzję, tym łatwiej o konkretne rozwiązania, tym szybciej można podejmować konieczne decyzje i działania. Wydaje się, że to jest tworzenie szansy po to, aby rząd jako całość działał sprawnie. Czy te duże podmioty, które powstają, nie będą utrudnieniem? Czy nie utworzą się odrębne okręty flagowe płynące pod własnymi banderami i próbujące prowadzić własną politykę? Jest takie ryzyko, ale myślę, że próbuje się je minimalizować chociażby przez to, że pojawia się w rządzie w funkcji wicepremiera prezes Jarosław Kaczyński. Jego autorytet ma zapobiegać tego typu próbom autonomizacji się poszczególnych podmiotów – wskazał gość Radia Maryja.

Prof. Arkadiusz Jabłoński zwrócił uwagę na występujące w demokracji spory jako sposób osiągnięcia wspólnego planu działania.

– My często jako obywatele oburzamy się na demokrację za to, że jest mało elegancka. Politycy ciągle się kłócą, spierają, ciągle są jakieś roszady i tak dalej. To jest sól demokracji. Wydaje się, że uładzone są rządy autorytarne, w których jest jedna słuszna linia i nie ma możliwości dyskutowania, wszystko wygląda na zewnątrz sprawnie. Do tej pory mamy przykład chociażby Korei Północnej i mamy tam typowy przykład działań skierowanych przeciwko własnym obywatelom. Życząc sobie, aby Polska rozwijała się pomyślnie, dopuszczam konflikty, kłótnie w ramach koalicji, które byłyby oparte na pryncypiach. Wydaje się, że co by nie powiedzieć na temat tego sporu, to on także dotyczył kwestii bardzo istotnych, bo dotykał chociażby poziomu wpływania na produkcję rolną poprzez takie, a nie inne ustawy o ochronie zwierząt – powiedział socjolog.

Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odniósł się do roli Jarosława Kaczyńskiego w rządzie.

– Postać pana Jarosława Kaczyńskiego w Zjednoczonej Prawicy jest szczególna. Wydaje się, że zdolność do wyznaczania pewnych granic własnego wpływu w rządzie, to będzie też zadanie dla samego pana prezesa, bo faktycznie pojawi się pokusa, żeby niektóre rzeczy załatwiać na skróty, korzystając z obecności lidera największej formacji w rządzie. Myślę, że należy docenić to, że Jarosław Kaczyński jest w swoich działaniach daleki od stereotypów. My przykładamy taki stereotyp kontrolera, który wszystkim rządzi, o wszystkim wie i każdego rozlicza, że ten stereotyp nakładamy, patrząc na funkcję prezesa PiS w rządzie – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Arkadiusza Jabłońskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl