fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Dziś zapadną ostateczne decyzje co do ilości resortów i ich obsadzenia

Dziś odbędzie się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Politycy mają zatwierdzić kształt rekonstrukcji rządu. Zapadną ostateczne decyzje co do ilości resortów i ich obsadzenia.

O dzisiejszym spotkaniu poinformowała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska

„Zakończyło się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Jutro (worek) posiedzenie Rady Koalicji, która omówi i zatwierdzi ostateczny skład rządu po rekonstrukcji” – napisała Anita Czerwińska na Twitterze.

W rządzie z pewnością zabraknie obecnego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Powód to jawny sprzeciw wobec tzw. Piątki dla zwierząt, którą przygotowało Prawo i Sprawiedliwość.

– Mogę odpowiedzieć łacińską maksymą: Feci, quod potui, faciant meliora potentes – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski. Co oznacza zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej.

Po jednym ministerstwie stracą także koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że ministrem środowiska przestanie być Michał Woś, a Wojciech Murdzek nie będzie dłużej ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Z rządem może pożegnać się Jadwiga Emilewicz. To efekt politycznych ambicji Jarosława Gowina, który po rezygnacji z funkcji wicepremiera i ministra chce powrócić do rządu. Jadwiga Emilewicz opuściła już Porozumienie, a jej dalsza polityczna przyszłość jest zagadką.

– Cały czas Emilewicz pozostaje w obozie Zjednoczonej Prawicy i na pewno te talenty zostaną wykorzystane – poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Pytanie tylko, czy Jadwiga Emilewicz będzie w stanie w dalszym ciągu w ramach Zjednoczonej Prawicy współpracować z Jarosławem Gowinem.

– Z Jarosławem Gowinem nie zgadzałam się ani w maju, kiedy wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów postanowił on przenieść na forum publiczne, ani w tej chwili, kiedy, w krytycznym dla prawicy głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Pewne jest, że liczba ministerstw zmniejszy się do czternastu. Wchłonięte przez większą strukturę może zostać Ministerstwo Sportu. Nieoficjalnie mówi się, że mogłoby podlegać pod kulturę. Może dojść również do połączenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwa: Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej i Sprawiedliwości miałby nadzorować nowy wicepremier Jarosław Kaczyński.

– Będą nowe twarze w rządzie. Wszystko na to wskazuje, że z tą najważniejszą twarzą, czyli z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako wicepremierem rządu. W rządzie znajdą się liderzy wszystkich trzech partii koalicyjnych: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia. To wzmocni politycznie ten rząd – podsumował Jacek Sasin.

Zmniejszeniu ma ulec liczba wiceministrów. Prawo i Sprawiedliwość dążyło do ograniczenia ośrodka decyzyjnego i zakresu kompetencji, które dotąd rozkładały się w ministerstwach na wiele osób.

TV Trwam News

drukuj