fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] M. Zwiercan: Rząd Zjednoczonej Prawicy buduje nasze państwo na wartościach rodziny i chrześcijaństwa

Rząd Zjednoczonej Prawicy buduje nasze państwo na najważniejszych wartościach – rodziny i chrześcijaństwa. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że polityka społeczna stoi na bardzo wysokim poziomie – powiedziała w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poseł Małgorzata Zwiercan.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wskazała, że „rząd Zjednoczonej Prawicy buduje nasze państwo na najważniejszych wartościach – rodziny i chrześcijaństwa”.

– Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że polityka społeczna stoi na bardzo wysokim poziomie. (…) Rząd pochyla się również nad osobami starszymi. Na pewno należy wspomnieć o obniżeniu wieku emerytalnego z 67 lat do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oczywiście, jeśli osoby starsze chcą dalej pracować, mogą – mówiła poseł Małgorzata Zwiercan.

– Podniesienie najniższej emerytury – jeszcze w 2016 r. wynosiła ona 880 złotych, a dziś 1100 złotych. Wprowadziliśmy trzynastą emeryturę. (…) W przyszłym roku seniorzy również ją otrzymają. Będzie również czternasta emerytura – dodała.

Polityk zwróciła uwagę, że „oprócz programów wspierających seniorów finansowo, (…) wiele promuje aktywność osób starszych”.

– Sztandarowym programem rządowym jest program na rzecz aktywności osób starszych. Wsparcie realizują działania na rzecz osób powyżej 60. roku życia, ale również są takie projekty, które mówią o spotkaniach międzypokoleniowych, również o dzieciach, młodzieży razem z osobami starszymi. Od 2015 r. przeznaczono na ten program ponad 190 mln złotych. To są naprawdę bardzo wysokie kwoty – powiedziała.

„Następnym programem jest Senior Plus, tworzenie klubów Senior Plus. On jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jest to też niesamowite wsparcie” – kontynuowała poseł Małgorzata Zwiercan.

– W tych klubach osoby starsze mogą się spotykać, realizować swoje marzenia, mogą się integrować, zmieniać swoje życiowe doświadczenia, dzielić się swoją wiedzą. Mamy również placówki Dziennego Domu Senior Plus. Tutaj też dofinansowanie na stworzenie takiego domu z budżetu państwa jest to 300 tys. złotych, a potem jest również dofinansowanie do każdego seniora, który z takiego domu korzysta – mówiła przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Cała rozmowa z poseł Małgorzatą Zwiercan dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj