Olsztyn: 23 czerwca naukowy piknik rodzinny „Nauka to też sztuka”

Do zbudowania neuronów, obserwowania sztucznego serca albo stworzenia molekularnych pereł będą namawiać naukowcy Polskiej Akademii Nauk na naukowym pikniku rodzinnym w Olsztynie. Impreza pod nazwą „Nauka to też sztuka” odbędzie się w sobotę 23 czerwca na starym mieście.

To już czwarta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

„Popularnonaukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu”– podała PAP Iwona Kieda z biura promocji Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Jak dodała, w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji, niż do tej pory.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić, jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.

Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom – sztucznym komorom i zastawkom – niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też, jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki, np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.

PAP/RIRM

drukuj