Rząd chce ograniczyć pensje szefów spółek Skarbu Państwa

Rząd zajmuje się dziś projektem ustawy dotyczącym zarobków władz spółek z udziałem Skarbu Państwa. Według projektu pensje menedżerów byłyby uzależnione od sytuacji i wielkości spółki, a także realizacji celów inwestycyjnych. 

Zmiany wynagrodzenia będą ustalane przez walne zgromadzenia, na których przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobligowani do głosowania zgodnie z ustawą.

Przepisami zostaną objęte spółki, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 50 procent. Zmiany mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie.

– Nie może być tak, że ktoś odbiera wysokie apanaże tylko dlatego, że znalazł zatrudnienie w spółce Skarbu Państwa. Najpierw musi wykazać się zrealizowaniem postawionych mu zadań, dobrymi wynikami w spółce, zyskiem, terminowymi inwestycjami i tym wszystkim, co jest ważne dla bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarczego naszego kraju. Dziś w kolejnej sprawie dotrzymujemy słowa. Obiecaliśmy Polakom, że zrobimy porządek z zarobkami prezesów spółek Skarbu Państwa, skończymy z ustalaniem wysokości wynagrodzeń w zaciszu gabinetu i wprowadzimy przejrzyste, czytelne zasady związane z realizowaniem najważniejszych zadań naszych spółek – mówi poseł Maciej Małecki.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, zostanie zlikwidowana dotychczas obowiązująca tzw. ustawa kominowa, ograniczająca zarobki prezesów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj