Rząd o pomocy dla producentów trzody i mleka

Rząd w nadchodzącym tygodniu ma się zająć rozporządzeniem dot. pomocy dla producentów trzody i mleka. Prace nad dokumentem zostały już ukończone.

Pomocą zostaną objęci producenci utrzymujący świnie w cyklu otwartym.  Dofinansowanie dla nich będzie o połowę niższe niż w przypadku rolników hodujących trzodę w cyklu zamkniętym. Wsparcie otrzymają  gospodarze, którzy mieli nie więcej niż 2 tys. świń i w ostatnim kwartale 2015 r. sprzedali od 5 do 2 tys. sztuk świń lub loch.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki wskazał, że ograniczenie pomocy do 2 tys. sztuk wynika z tego, że według wyliczeń są to jeszcze gospodarstwa rodzinne, a nie chów przemysłowy.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych, wskazywał, że na drodze dialogu udało się wypracować zadowalający kompromis.

­- Na wniosek RI „Solidarność” minister podjął działania, żeby znaleźć środki i dofinansować z budżetu państwa nie tylko mleko, ale też trzodę. Takie możliwości były, a minister Sawicki takich działań nie podejmował. Uznawał, że wystarczą tylko pieniądze unijne, a można dofinansować drugie 100 proc. z budżetu krajowego do pomocy doraźnej. Te negocjacje, które się odbywały i te konsultacje doprowadziły do takiego uzgodnienia. Nie wszystkich nas to do końca, jak zwykle, zadowala, ale to kompromisowe rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla większości producentów trzody – mówił Jerzy Chróścikowski.

Pomoc ma także trafić do producentów mleka. Dofinansowanie będzie przysługiwało rolnikowi, który w roku kwotowym 2014/2015 sprzedał nie mniej niż 15 tys. kg mleka i posiada co najmniej 3 krowy. Wsparcie będzie udzielone nie więcej niż do 300 tys. kg mleka.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl