fot. PAP

Rząd nie chce wspierać biednych województw

Rząd chce zlikwidować program pomocowy dla Polski wschodniej – alarmują posłowie PiS. Politycy wskazują, że cele przewidziane w przyjętej przez rząd umowie partnerstwa w ramach programu rozwoju dla Polski wschodniej na lata 2014-2020 nie są realizowane, a same założenia są wybrakowane.

Domagamy się interwencji i rozpoczęcia realizacji założonych celów – mówił w Sejmie  poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

W 2007 roku, kiedy przyjmowaliśmy pierwsze dokumenty dotyczące strategii rozwoju kraju, jednym z podstawowych założeń było wyrównanie spójności społecznej, ekonomicznej i terytorialnej pięciu, najbiedniejszy województw. Oto, z niejasnych powodów, KE proponuje, by ograniczyć albo zlikwidować program rozwoju Polski wschodniej. Popiera to także nasz rząd, ponieważ w ciągu ostatnich trzech lat, w Polsce wschodniej zlikwidowali Via Carpatię, Via Baltica, nie buduje się lotnisk. Uważam, że poza propagandą sukcesu w tym zakresie rząd Donalda Tuska wspierany w tym przypadku przez KE, nie chce dbać o rozwój naszego województwa zauważył Krzysztof Jurgiel.

Program pomocowy dla Polski wschodniej ukierunkowany jest na przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego 5 województw Polski wschodniej (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- mazurskiego) w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

RIRM

drukuj