fot. PAP/Łukasz Gągulski

Narodowy Program Szczepień przyjęty przez rząd

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

W pierwszej kolejności szczepienia mają być prowadzone wśród pracowników służb medycznych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z pewnych ułatwień.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś, że priorytetem rządu jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Wskazał też na przygotowania w tym zakresie.

– Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od sześciu firm. Przedsiębiorstwa te jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Nie będziemy szczędzili środków na proces szczepień. Dzisiaj mamy zabudżetowane 3 mld zł, ale oprócz tego mamy także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą wykonywać szczepienia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu ocenił też, że moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym.

Rząd ogłosił, że w minionym tygodniu zakończyły się konsultacje nad Projektem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

RIRM/TV Trwam News

drukuj