fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o podatku VAT

Rząd ma się dziś zająć projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jego celem jest uszczelnienie poboru podatku VAT przede wszystkim w związku z obrotem paliwami. 

Budżet ma zyskać na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie. Chodzi o uszczelnienie poboru VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnienie koncesjonowania obrotu paliwami z zagranicą.

Pakiet „uszczelniający” pobór VAT minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział w ostatni wtorek, podsumowując półroczny dorobek resortu.

Minister poinformował, że kwestia oszustw i nadużyć w VAT jest przedmiotem szczególnej uwagi Ministerstwa Finansów i podległych mu służb.

– Projekty, które znajdą się w najbliższym czasie w toku prac ustawodawczych, to pakiet dotyczący uszczelniania samego VAT-u i rozwiązań, które pozwolą nam już od 2017 roku uzyskiwać coraz wyższe dochody z tego podatku.  Przez cały etap uchwalania w Sejmie przeszły już ustawy o szczególnych zasadach wykonywania zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej. Systemy informatyczne w aparacie skarbowym są rozproszone i często dysfunkcjonalne i przede wszystkim nie pozwalają na błyskawiczną, w czasie realnym, identyfikację oszustw i wyłudzeń. W związku z tym potrzebujmy rozwiązań szczególnych, które pozwolą nam w maksymalnie krótkim czasie pozyskać te rozwiązania bądź wypracować je wewnątrz – powiedział minister Paweł Szałamacha.  

Niedawno branża elektroniczna zaapelowała do resortu finansów o wprowadzenie odwrotnego VAT na twarde dyski i procesory. Jej zdaniem, w handlu tymi towarami dochodzi do wyłudzeń VAT na kwotę 400 mln zł rocznie.

RIRM

drukuj